• امروز پنج شنبه شانزدهم مرداد 1399 

معرفی امامزاده ابراهیم قتال (ع) دهلران

صفحه ی اصلی / معرفی امامزاده ابراهیم قتال (ع) دهلران

امامزاده سید ابراهیم قتال (ع)

آستان مطهر امامزاده سید ابراهیم (ع) معروف به ابراهیم قتال در 45 کیلومتری شمال غربی شهر دهلران و 100 کیلومتری جنوب شرقی شهر مهران واقع است جاده دسترسی امامزاده بین منطقه نصریان و روستاس بیشه دراز از جاده مهران به دهلران منشعب می گردد. طول این جاده 11 کلیومتر است .

نسب این امامزاده جلیل القدر با 7 واسطه به محمد حنفیه فرزند امیر المؤمنین (ع) می رسد. وی در ابتداء در منطقه بصره به صورت مخفیانه مردم را  به اهلبیت علیهم السلام دعوت می نمود که تحت تعقیب خلیفه عباسی قرار گرفت و به ناچار شبانه به سوی ایران رهسپار شد

 وی در منطقه علی غربی عراق با مأموران خلیفه مواجه گردید و در این درگیری از ناحیه پا به شدت زخمی شد و با همان وضعیت راه ایران را در پیش گرفت تا به منصور آباد (مهران امروز ) رسید و چند روزی در آنجا ماند. امروزه در مسیر مهران به پایانه مرزی مکانی بنام روادگاه ابراهیم قتال وجود دارد و مورد احترام مردم است.

ایشان به دلایلی تصمیم به بازگشت به بصره را گرفت . در راه بازگشت در منطقه نصریان به واسطه خونریزی زیاد به شهادت رسید و پیکر مطهر ایشان توسط عشایر منطقه به خاک سپرده می شود. از آن پس خانواده ایشان که از شهادتش مطلع گردیدند به آن منطقه آمده و در کنارش مأوا می گیرند و بارگاه کوچکی برای او می سازند. جد پدری ایشان امیر المؤمنین (ع) و جد مادریش امام سجاد (ع) است.

 

امکانات رفاهی بقعه

این بقعه متبرکه دارای امکانات رفاهی از قبیل آب ، برق ، تعدادی زائر سرا ، سرویس بهداشتی ، پارکینگ و شهر بازی است. آنتن دهی در بقعه به علت قرار گرفتن در منطقه ای گود مشکل دارد . جاده دسترسی امامزاده تا دوراهی امامزاده دارای آسفالتی مناسب است ولی از دوراهی تا خود بقعه که حدود 11 کیلومتر است جاده آن دارای آسفالت قدیمی می باشد.

 

جاذبه های گردشگری اطراف بقعه

دهلران یکی از گرمترین مناطق ایران است به گونه ای که در فصل تابستان گاهی دمای هوا از 50 درجه سانتیگراد بالاتر می رود. ولی در فصل زمستان دارای هوای بهاری است و برای گردشگری مناسب است . وجود دریاچه مصنوعی پشت سد کوچک کنار بقعه از زیبائی های منطقه است و وسایل قایقرانی برروی آب سد گردشگران را از اطراف به سوی خود جذب می کند. بقعه امامزاده اکبر (ع) ، چشمه آب گرم ، چشمه قیر ، رودخانه بیشه دراز از دیگر مناط گردشگری اطراف بقعه می باشد.