• امروز سه شنبه دوازدهم فروردین 1399 

اخبار سازمان اوقاف

گروههای خبر
مطالب ویژه

آگهی مناقصه و مزایده اوقاف ایلام

اخبار منتشر شده از ما در رسانه ها

ماهنامه احسان ماندگار اوقاف ایلام

خدمات غيرحضوري

سامانه شکايات

معرفی امام زادگان و بقاع متبرکه شهرستان ایلام

معرفی امام زادگان و بقاع متبرکه شهرستان ایلام

در آستانه فرا رسیدن فصل بهار، ایام تعطیلات نوروزی و حضور گردشگران و زوار به استان ایلام، امام زادگان و بقاع متبرکه شهرستان ایلام معرفی می شوند.

 یک شنبه 29 بهمن 1391   2076  0      

به گزارش روابط عمومی اداره کل اوقاف و امور خیریه استان ایلام
 
 معرفی امام زادگان و بقاع متبرکه شهرستان ایلام
  
 بقعه متبرکه حاج بختیار (ع)
 
بقعه متبرکه حاج بختیار در قسمت جنوب غربی روستای گنبد حاجی بختیار از توابع بخش چوار واقع شده است. فاصله این زیارتگاه از شهر چوار 27 کیلومتر است. بنای فعلی در سال 1369 ساخته شده است. این بنا به سبک سایر دوره های جدید احداث شده و از یک بنای پیازی شکل دو پوش که بر روی یک چهار طاقی قرار گرفته و به شبستانی احاطه شده تشکیل گردیده است.
 
بنای جدید بقعه با بهره گیری از نقشه های جدید اماکن و سبک بناهای اسلامی به وسیله اداره کل اوقاف و امور خیریه استان ایلام در بهترین محل ساخته شده است.
 
این بقعه متعلق به حاج بختیار از نوادگان امام زاده علی صالح (ع) مدفون در بخش صالح باد می باشد و بر این اساس می توان گفت این شخصیت از نوادگان سید الساجدین امام زین العابدین (ع) می باشد.
 
حاج بختیار پسری به نام میرمحمدخان داشته است پدرش را در اطراف سیدعیسی دفن کرده است  و بر اساس وصیت پدرش  حاج بختیار مرقد سید عیسی را ساخته است.
 
 
 
امام زاده سید محمد (ع)  
 
امام زاده سید محمد فرزند سید عمر بن یحیی بن حسین بن زید بن علی بن حسین بن علی ابن ابیطالب (ع) است. مزار این امام زاده در روستای چمن دهستان بولی از توابع بخش چوار قرار دارد. این روستا در منطقه ای واقع شده است که از طرف جنوب هم مرز با عراق بوده و فاصله آن تا شهر ایلام 70 کیلومتر است.
 
بقعه ی این امام زاده در طول تاریخ چندین مرتبه تجدید بنا شده و آنگونه که از اهالی منطقه نقل است در سال 1338 شمسی بقعه امام زاده توسط فردی به نام علی پاشا پاسبان فرمانده پاسگاه ژاندارمری سابق روستای چمن بولی و با همکاری و همیاری اهالی منطقه به صورت دو اطاق بازسازی و تعمیرات لازم انجام گرفت. 
 
بارگاه این امام زاده بارها مرمت شده و مهمترین آن در سال 1379 هجری شمسی با مشارکت اهالی بولی و پیگیری هیات امنا و مساعدت اوقاف و امور خیریه استان ایلام با معماری اسلامی و بهره گیری ازشیوه های ساختمان سازی روز، بر روی بقعه آن حضرت احداث شده است.    
 
مردم ایشان را از نسل امام سجاد (ع) می دانند و ارادت خاصی به ایشان دارند. و همچنین مردم از این امام زداه کرامات زیادی در طول تاریخ دیده و به صاحب کرامت بودن ایشان اعنتقاد دارند.
 
 
 
 امام زاده سید عیسی (ع)
بقعه امام زاده عیسی (ع) در فاصله یک کیلومتری شمال غرب بقعه حاجی بختیار و در محدوده باستانی به نام بان حاجی در جنوب روستایی به همین نام واقع شده است. رودخانه ای در بخش جنوبی اثر در حد فاصل دو بقعه ی منطقه (حاجی بختیار و سید عیسی) جریان دارد.
شجره نامه ندارد و طبق گفته هیات امناء این امام زاده پسر زین العابدین (ع) است. متاسفانه از زندگی نامه ایشان هیچ اطلاعاتی در دست نیست.
سال ساخت بنای اصلی بقعه معلوم نیست، بنای جدید آن در سال 1389 به همت اداره کل اوقاف و امور خیریه استان ایلام ساخته شده است. فضای داخلی امام زاده بدون احتساب ایوان49 مترمربع می باشد و یک ایوان 3 متری دارد و در مجموع فضای بیرونی دارای مساحت 112 مترمربع می باشد.
امام زاده سیدعیسی (ع) در زمان خلیفه عباسی به دلیل ایده اش مورد تعقیب بوده است. لذا به صورت پنهانی به فعالیت های چون سقایی پرداخته که شخصیت او مخفی بماند. سیدعیسی به شهرهایی چون بصره و نواحی آذربایجان مسافرت کرده و ظاهرا قبرش معلوم نیست. اما با توجه به اسناد به دست آمده این مقبره را متعلق به سیدعیسی موتم الاشبال فقیه زید شهید فزرند امام سجاد(ع) دانست.
 
 
 
  
مسجد مقدس صاحب الزمان (عج) شهر ایلام
 
این مسجد در بخش مرکزی شهر ایلام واقع شده است. کلنگ احداث مسجد صاحب الزمان (عج) در سال 1351 توسط یکی از روحانیون استان، مرحوم حجت الاسلام حاج شیخ محمدتقی مروارید و کمک جمعی از خیرین و متدینین شهر ایلام با توجه به نیاز و اقتضای زمان و مکان به انگیزه مناسک دینی و مذهبی احداث گردید.
 
مسجد صاحب الزمان (عج) بر اساس معماری اسلام ساخته شده و عمده ی سازه های آن با هدف و انگیزه ی خاصی طراحی و ساخته شده است.مثلا 14 پنجره به نیت 14 معصوم در زیر دایره ی گنبد تعبیه شده است.
 
مسجد در 3 طبقه ساخته شده است و دارای یک گنبد و دو گلدسته می باشد. داخل گنبد آینه کاری شده است و روی گنبد و گلدسته ها با کاشی های فیروزه ای کاشی کاری شده است. محراب مسجد  کاشی کاری بوده و دارای یک درب ورودی است که داخل ایوانی است و این ایوان هم کاشی کاری شده است به سبک معماری اسلامی، بالاسر درب آیات قرآن به صورت کتیبه روی کاشی ها نوشته شده است.
 
در روزهای چهارشنبه و اینکه چرا بیشتر روزهای چهارشنبه مردم می آیند به مسجد صاحب الزمان (عج) برگرفته از حضور مردم در روزهای چهارشنبه در مسجد جمکران قم است که آن هم مقتبس از حضور مردم در روزهایی چهارشنبه در مسجد سهله ی کوفه می باشد.  و در این روز مراجعه مردم مبتنی به احترام به حضرت ولی عصر (عج) و راز و نیاز کردن با خدا به خاطر عشق به امام زمان (عج) است.
 
مردم همان اعتقادی که به مسجد جمکران دارند به این مسجد هم داشته  و احترام خاصی برای این مسجد قائل هستند. این مسجد یکی از بهترین مکان هایی است که در سطح شهر ایلام مورد توجه قرار گرفته است.
 
 
 
 
  بقعه ابوالحسن(ع) بخش چوار:
 
 بقعه ابوالحسن (ع) در شهرستان ایلام بخش چوار روستای ابوالحسن واقع شده که حدود 10 کیلومتر جاده خاکی دارد تا به این بقعه می رسد.
این بقعه شجره نامه ای ندارد ولی طبق گفته اهالی روستا ایشان از نوادگان موسی بن جعفر(ع) می باشد. متاسفانه زندگی نامه مکتوبی ندارد و مردم تا این حد اطلاع دارند که ایشان به مانند سایر امام زادگان که از دست ظلم حاکمان فرار کرده اند و وارد ایران شده و در این مناطق به تبلیغ اسلام و تشیع پرداخته و بعد از چند سال زندگی در این مناطق یا توسط  دشمنان به شهادت می رسند یا به مرگ طبیعی از دنیا می روند.
تاریخ دقیقی از ساخت بنای اصلی بقعه در دست نیست و لی در سال 1361 بنای جدید آن در زمینی به مساحت 112 مترمربع بازسازی شده است.
مردم منطقه این امام زاده را مانند سایر امام زاده ها قبول داشته و اعتقاد خاصی به ایشان دارند.
 
پایان پیام/                                                                                                                                                                                                                                                       
برچسب ها  

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر
 

آخرین اخبار