• امروز چهارشنبه هفنم اسفند 1398 

اخبار سازمان اوقاف

گروههای خبر
مطالب ویژه

آگهی مناقصه و مزایده اوقاف ایلام

اخبار منتشر شده از ما در رسانه ها

ماهنامه احسان ماندگار اوقاف ایلام

خدمات غيرحضوري

سامانه شکايات

برپایی موکب‌های اربعین حسینی در ۱۰ محور/ فعالیت فرهنگی ۷۰۰ مبلغ مذهبی در ایام اربعین حسینی

برپایی موکب‌های اربعین حسینی در ۱۰ محور/ فعالیت فرهنگی ۷۰۰ مبلغ مذهبی در ایام اربعین حسینی

حجت‌الاسلام نوروز پور با تأکید بر توسعه فعالیت‌های فرهنگی در سطح موکب‌های اربعین حسینی، گفت: سال گذشته بیش از ۷۰۰ نفر روحانی به مدت ۱۲ روز به موکب‌های محورهای ۱۰ گانه و مرزهای خروجی به سمت کشور عراق اعزام شدند.

 پنج شنبه 28 شهریور 1398   40  0      

به گزارش روابط عمومی اداره کل اوقاف و امور خیریه استان ایلام : حجت‌الاسلام «محمد نوروز پور» مدیر کل بقاع متبرکه و اماکن مذهبی سازمان اوقاف و امور خیریه در مصاحبه خبرگزاری شبستان ابراز کرد: سازمان اوقاف و امور خیریه کشور ادارات کل ۳۱ استان را 10 محور برای ارائه خدمات به زوار اربعین حسینی در مرزهای مهران، چذابه، شلمچه و خسروی تقسیم‌بندی کرده است که در محور مهران ادارات کل اوقاف و امور خیریه استان‌های ایلام، سمنان، گلستان، گیلان، خراسان شمالی و آذربایجان غربی به‌عنوان استان‌های معین فعالیت داشته و در خدمت زوار هستند.
مدیرکل بقاع متبرکه و اماکن مذهبی سازمان اوقاف و امور خیریه افزود: همچنین در مرز سیستان و بلوچستان که میزبان زائران پاکستانی هستیم، کربلا، سامرا، نجف و کاظمین و در طریق الحسین (ع) در مسیر بین کربلا و نجف نیز با برپایی موکب باهمت سازمان اوقاف و امور خیریه وادارات کل خدمات‌رسانی به زوار در زمینه‌های مختلف اسکان، تغذیه و امورات فرهنگی انجام می‌شود.
نوروز پور بابیان اینکه سال گذشته ۵۴ موکب در محورهای اعلام‌شده در امر خدمت‌رسانی به زوار اربعین حسینی فعالیت داشتند، تصریح کرد: علاوه بر فعالیت‌های سازمان و ادارات کل اوقاف و امور خیریه، از ظرفیت هیئت‌امنای امامزادگان شاخص و مرتبط با وقف موضوع امام حسین (ع) به‌صورت جداگانه به نام امامزاده فعالیت‌های مختلفی در راستای خدمت‌رسانی به زوار صورت می‌گیرد.
وی یادآور شد: سازمان اوقاف و امور خیریه سال گذشته در مرز مهران با کمک ۶ استان معین شامل استان‌های ایلام، سمنان، گلستان، گیلان، خراسان شمالی و آذربایجان غربی و تقسیم‌کاری که باهم داشتند خدمت‌رسانی داشتند و در طول ۱۲ روز نزدیک ۷۵۹ نفر از خادمان امامزادگان و هیئت‌امنای امامزادگان و بقاع متبرکه و همکاران سازمان اوقاف و امور خیریه در مهران حضورداشته و در موکب‌های اربعین مهران خدمت کردند.
مدیرکل بقاع متبرکه و اماکن مذهبی سازمان اوقاف و امور خیریه گفت: ۱۶۲ هزار وعده صبحانه، ناهار و شام، ۳۳۰ هزار پذیرایی ساده میان وعده شامل چای و کلوچه و دمنوش برای زوار اربعین حسینی تهیه و توزیع شد، ۲۵ هزار نفر در طول ۱۲ روز ایام اربعین، در مرز مهران اسکان داده شدند و درمجموع از محل موقوفات، کمک‌های مردمی نقدی و غیر نقدی سال گذشته نزدیک به یک میلیارد و 500 میلیون تومان در راستای خدمت به زوار اربعین در مرز مهران هزینه شده است.
حجت‌الاسلام نوروز پور گفت: در اربعین حسینی سال جاری نیز در خدمت همان شش استان سال گذشته برای خدمات‌رسانی به زوار در مرز مهران هستیم و در راستای هماهنگی هر چه بیشتر از مدیران محترم کل اوقاف و امور خیریه این استان‌ها دعوت کردیم تا از مرز مهران بازدید داشته باشند.
وی با اشاره به دیدار مدیران ادارات اوقاف استان‌های معین محور مهران با نماینده ولی‌فقیه در استان و امام‌جمعه ایلام، تصریح کرد: ایشان در این دیدار بر انجام فعالیت‌ها و امور فرهنگی تأکید داشتند و مقررشده است که فعالیت‌های فرهنگی در موکب‌های اوقاف و امور خیریه با جدیت بیشتری دنبال شود.
مسئول محور مهران در ستاد اربعین حسینی سازمان اوقاف و امور خیریه اظهار کرد: در سفر مدیران کل اوقاف استان‌های معین محور مهران با مهندس کرمی، معاون محترم عمرانی استانداری ایلام و رئیس قرارگاه اربعین استان، فرماندار محترم مهران امام‌جمعه محترم مهران نیز دیدار خواهیم داشت و در خصوص امورات مربوط به موکب این سازمان و نحوه خدمات‌رسانی به زوار هماهنگی‌های لازم انجام خواهد شد.
حجت‌الاسلام نوروز پور ابراز کرد: سال گذشته نزدیک به ۱۲ هزار وعده غذایی در مرز مهران و موکب‌هایی که داخل شهر مهران داشتیم بین زوار اربعین حسینی توزیع شد و امسال هم سعی می‌کنیم همان ۱۲ هزار پرس را داشته باشیم و این ظرفیت را افزایش دهیم، امسال نانوایی سیار در مرز مهران برپا می‌شود، امسال نانوایی‌های مجهز در نظر گرفتیم که در مرز مهران مستقر شود.
وی با اشاره به‌ضرورت اجرای برنامه‌های فرهنگی در سطح موکب‌های اربعین، تصریح کرد: برنامه‌های فرهنگی ویژه‌ای برای مرز مهران در نظر گرفته‌شده، روحانیون و مبلغین مذهبی به مرز مهران اعزام می‌شوند و از محضرشان در موکب استفاده می شو، سال گذشته بیش از ۷۰۰ نفر روحانی در طول ۱۲ روز در محورهای 10 گانه و مرزهای خروجی به سمت کشور عراق، در موکب‌ها حضور یافته و از فعالیت‌های آنان استفاده شد.
مسئول محور مهران در ستاد اربعین حسینی سازمان اوقاف و امور خیریه در مرز مهران نیز 41 روحانی و مبلغ مذهبی در ایام اربعین حسینی در موکب‌های اربعین حضور داشتند، تصریح کرد: ارائه خدمات فرهنگ، برپایی نماز جماعت، پاسخ به مسائل شرعی و دیگر فعالیت‌های فرهنگی ازجمله فعالیت‌های این روحانیون بوده و علاوه بر این در امر خدمات‌رسانی به زوار مشارکت داشتند.
نوروز پور افزود: در دیدار با حجت‌الاسلام کریمی تبار، نماینده محترم ولی‌فقیه و امام‌جمعه ایلام قرار بر این شد که یک جلسه ویژه فرهنگی برای غنای بیشتر مواکب اربعین بین همه دستگاه‌های فرهنگی در مرز مهران تشکیل شود که ما نیز در این جلسه حضور خواهیم داشت و از تمام ظرفیت و توان سازمان اوقاف و امور خیریه برای غنای بیشتر مباحث فرهنگی استفاده خواهیم کرد.
وی بیان کرد: در مرز مهران کنار پایانه برکت ما در یک قطعه زمین ۶۰۰۰ متری برنامه‌ریزی کردیم خدمات فرهنگی ارائه شود، در قدم گاه امام‌زاده ابراهیم قتال (ع) در مرز مهران و مسجد بانو هم امسال برنامه‌ریزی کردیم که مراسم نماز جماعت، سخنرانی و عزاداری و استفاده از ظرفیت علما و بزرگواران انجام شود.
مسئول محور مهران در ستاد اربعین حسینی سازمان اوقاف و امور خیریه گفت: در جوار مسجد آشپزخانه‌ای دایر و احداث می‌شود که ان‌شاءالله قبل از اربعین این آشپزخانه تکمیل و به بهره‌برداری خواهد رسید که در یک فضای کاملاً بهداشتی و تمیز غذای مناسب تهیه و در بین زوار اربعین حسینی توزیع شود.
وی گفت: این آشپزخانه دائمی با هزینه‌ای بالغ‌ بر ۴۰۰ میلیون تومان در حال احداث است البته ما در آینده طرح جامع محور مهران باهمت اوقاف و امور خیریه استان ایلام تهیه می‌شود که در این طرح، در قدمگاه امام‌زاده ابراهیم قتال (ع) آشپزخانه صنعتی و همچنین یک زائرسرا در نظر گرفته‌شده است که این در طرح بلند مدت تدارک دیده‌ شده ولی در کوتاه‌ مدت فعلاً از ظرفیت خود مسجد استفاده‌ شده و آشپزخانه، سرویس بهداشتی و حمام‌های مسجد را نیز آماده می‌کنیم.
مسئول محور مهران در ستاد اربعین حسینی سازمان اوقاف و امور خیریه در پایان با اعلام آمادگی برای تعامل و همکاری با سایر نهادها و دستگاه‌های اجرایی در امر خدمات‌رسانی به زوار اربعین حسینی در مرز مهران، خاطرنشان کرد: همکاری و هماهنگی خوبی با ستاد مرکزی اربعین حسینی داریم و تلاش می‌شود از همه ظرفیت‌ها برای ارائه خدمت به زوار اربعین حسینی استفاده شود.
پایان پیام

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر
 

آخرین اخبار