• امروز سه شنبه سی ام دی 1399 

امامزاده سيد محمدعليه السلام روستاي چمن بولي

صفحه ی اصلی / امامزاده سيد محمدعليه السلام روستاي چمن بولي

امامزاده سید محمد (ع)

بقعه امامزاده سید محمد فرزند عمر فرزند یحیی فرزند حسین فرزند زید شهید فرزند امام زین العابدین (ع) امام چهارم شیعیان در کنار روستای چمن دهستان بولی بخش چوار از توابع شهرستان ایلام در فاصله 75 کیلومتری شهر ایلام قرار دارد .
امامزاده سید محمد (ع) مدت زمانی را در مدینه زندگی نمود و بعد از آنکه خبر شهادت امام رضا (ع) در مدینه انتشار یافت گروهی از سادات حسنی ، حسینی ، عباسی ، زیدی و موسوی تصمیم گرفتند انتقام خون امام رضا (ع)  بگیرند.
از طرفی امامزاده سید محمد (ع) و برادران بزرگوارش از جمله طالبین و کسانی بودند که خون خواه جد خود زید فرزند امام سجاد (ع) بوده و در همه حال مغضوب خلفاء عباسی بودند .
به همین خاطر آن بزرگوار از مدینه به همراه دیگر سادات به طرف عراق حرکت کرد . بنا به دلایلی ، گروهی از سادات در کوفه و گروهی در بغداد ماندند و گروهی روانه ایران شدند . از جمله کسانی که در کوفه سکونت گزیدند بعضی از سادات و بستگان امامزاده سید محمد (ع) بودند . این بزرگوار مدتی را در اطراف کوفه در کنار تنی چند از برادران و برادر زادگان و فامیل بوده وی چون مورد خشم خلیفه بود روانه ایران گردید و در محلی معروف به زنگان آباد که طوایفی از بولی در آن ساکن بودند و بعدها به زنکونبان و بعد از آن به زنگولبان ( در حال حاضر چمن نامیده می شود) به صورت ناشناس به کار کشاورزی مشغول می شود و دارای ملک و املاکی می گردد. ایشان در بین سالها 249 تا 255 در این منطقه به دیار باقی شتافتند.

امکانات رفاهی

این بقعه متبرکه امکانات رفاهی از قبیل ، آب ، برق ، زائر سرا و آنتن دهی موبایل دارد. جاده دسترسی آن از سه راهی جنداله به طرف روستای ریکا جدا می شود و بعد از عبور از پل رودخانه گدار خوش به طرف دهستان بولی ادامه می یابد.

جاذبه های گردشگری اطراف بقعه

روستای چمن بولی در منطقه تقریباً نیمه گرم قراردارد و در فصل زمستان و بهار دیدنی می باشد در کنار بقعه قناتی قدیمی وجود دارد که آب آن جریان دارد . در چند کیلو متری بقعه منطقه ای بنام "آگر واج" قرار دارد که به علت نشست گاز طبیعی از زمین شعله های کوچک آتش دائماً روشن می باشد . از دیگر جاذبه های گردشگری وجود چشمه های آب گرم تنگ بیجار و حمامگه است که دارای املاح گوگردی می باشد و برای بیماری های قارچی پوست مفید است.