• امروز پنج شنبه شانزدهم مرداد 1399 

امامزاده سيد حسن بن موسي الكاظم عليهم السلام

صفحه ی اصلی / امامزاده سيد حسن بن موسي الكاظم عليهم السلام

 

امامزاده سید حسن (ع)

آستان مطهر امامزاده سیدحسن (ع) در 2 کیلومتری جنوب شرقی شهر مهران و 92 کیلومتری شهر ایلام واقع است .

امامزاده سید حسن (ع) فرزند بلافصل امام موسی کاظم (ع) و برادر امام رضا (ع) می باشد. ایشان به همراه جمعی از سادات به دنبال تبعید  امام رضا (ع) به مرو از مدینه به طرف ایران حرکت نمودند . این سادات دو گروه بودند . عده ای از سادات به فرماندهی امامزاده احمد بن موسی معروف به شاه چراغ از جنوب به طرف مرو حرمت نمودند و عده ای از سادات به فرماندهی حسن بن موسی (ع) از منطقه کوهستان قصد ورود به ایران را داشتند که هر دو گروه با سربازان مامون خلیفه عباسی درگیر شدند و منجر به شهادت ایشان گردید .

اطراف بقعه امامزاده سید حسن (ع) به زمین های کشاورزی و دشت های هموار محدود است در جنوب آن رودخانه فصلی گاوی قراردارد. بقعه قبلی امامزاده بقعه ای با گنبد و دو مناره قطور و کوتاه در دوره قاچار توسط والی پشتکوه ساخته شده بود ولی به علت تخریب در زمان جنگ تحمیلی ، بعد از پایان جنگ در سال 1369 و 70 اداره کل اوقاف و امور خیریه اقدام به احداث بقعه فعلی نموده است .

امکانات رفاهی

این بقعه متبرکه در نزدیک شهر مهران دارای امکاناتی از قبیل آب ، برق ، آنتن دهی مناسب موبایل ، 18 واحد زائر سرا و پارکینگ است . در شهر مهران که در 2 کیلومتر بقعه قرار دارد سایر امکانات مورد نیاز افراد وجود دارد . جاده دسترسی امامزاده دارای آسفالت مناسب می باشد .

جاذبه های گردشگری در اطرف بقعه

آب و هوای شهرستان مهران گرمسیری است به گونه ای که در تابستان بعضی روزها دمای هوا تا 50 درجه سانتیگراد می رسد . هوای مهران در فصل های پائیز و زمستان و اوائل بهار مناسب است . در فصل زمستان که در اکثر نقاط کشور هوا سرد است ، مهران دارای هوایی بهاری است . رودخانه دائمی کنجاچم در شمال مهران و رودخانه دائمی چنگوله در جنوب مهران ، قدمگاه ابراهیم قتال (ع) ، بقعه شیخ الیاس از جاذبه های گردشگری این منطقه می باشد .

وجود منطقه جنگی بویژه ارتفاعات قلاویزان ، از دیگر مناطق گردشگری منطقه است که هر ساله توسط کاروانهای راهیان نور مورد بازدید قرار می گیرد.