• امروز پنج شنبه شانزدهم مرداد 1399 

امامزاده سید عیسی(ع) ایلام

صفحه ی اصلی / امامزاده سید عیسی(ع) ایلام

امامزاده سید عیسی (ع)

بقعه امامزاده سید عیسی (ع) فرزند زید شهید فرزند امام سجاد (ع) ملقب به مؤتم الاشبال در بخش چوار از توابع شهرستان ایلام در فاصله 1 کیلومتری روستای حاج بختیار و 40 کیلو متری شمال غربی شهر ایلام قرار دارد.
این امامزاده فرزند زید شهید است و به علت اینکه مادرش او را در یک دیر به دنیا آورد عیسی نامیدند. وی در ابتداء قائل به امام زمان بودن محمد بن عبدالله معروف به نفس زکیه از نوادگان امام حسن مجتبی (ع) بود. عیسی بن زید از فرماندهان نفس زکیه بود . عیسی بعد از کشته شدن نفس زکیه فهمید که او امام زمان نیست پس توبه کرد و پس از آن زندگی مخفیانه ای داشت و به صورت ناشناس در شهر کوفه به شغل سقایی پرداخت و در آنجا ازدواج نمود.
وی به علت اینکه تحت تعقیب بود از کوفه به مناطق جبال ، ایلام امروز که از دسترس خلفای عباسی دور بود هجرت نمود. عمر ایشان در حدود 60 ذکر کرده اند . قبر ایشان از قدیم الایام مورد احترام اهالی منطقه بود ولی از نسب ایشان اطلاع کاملی در دست نبود. اما در سالهای اخیر در تحقیقاتی که انجام گرفت نسب این امامزاده و بخش هایی از زندگی ایشان معلوم گردید. اداره کل اوقاف و امور خیریه استان ایلام در سال 1389 بقعه ایشان را که تخریب شده بود نوسازی نمود است.

امکانات رفاهی بقعه

بقعه این امامزاده دارای امکاناتی از قبیل آب ، برق ، آنتن دهی موبایل و سرویس بهداشتی است. به علت اینکه بقعه جدید در سال 1389 کار احداث آن شروع شده است هنوز فاقد زائر سرا می باشد. جاده دسترسی بقعه آسفالت است ولی از شهر چوار تا بقعه جاده ی آن کم عرض و پر پیچ و خم است رانندگی در آن مستلزم احتیاط است .

جاذبه های گردشگری اطراف بقعه

این بقعه متبرکه در منطقه ایی نسبتاً معتدل از لحاظ آب و هوای قرار دارد و در فصل بهار دارای زیباترین مناظر طبیعی است . وجود جنگل بلوط منطقه تفرجگاه های مناسبی را در اختیار زائرین قرار داده است . در فصل تابستان نیز هوای منطقه به علت وجود کوههای اطراف و جنگل های بلوط معتدل می باشد . بقعه امامزاده حاج بختیار از جاذبه های مذهبی اطراف بقعه است.