• امروز پنج شنبه شانزدهم مرداد 1399 

امام زاده عباس (ع) موسیان

صفحه ی اصلی / امام زاده عباس (ع) موسیان

بقعه متبرکه این امامزاده در شهرستان دهلران بخش موسيان منطقه دشت عباس قرار دارد

شجره نامه ي مستندي ندارد ولي داخل صحن امامزاده يک شجره نامه اي درختي تايپ کرده اند که نسب اين امامزاده را چنين نوشته است: عباس بن فضل بن حسن بن عبيدالله بن عباس بن علي بن ابي طالب عليه السلام

 

زندگي نامه:

 در زمان حکومت عباسيان اين امامزاده از دست ظلم و جنايات آن حکومت از منطقه عراق دشمنان تعقيبش مي کنند که ايشان به سمت ايران فرار مي کند تا به منطقه دشت عباس مي رسد و شيخی از اهالي منطقه مي خواسته که پناهش دهد که ايشان را هم کشتند و سپس اين امامزاده مظلوم را مي گيرند و در غربت به شهادتش مي رسانند.

سال ساخت بنا ومساحت آن

سال يا قرن ساخت بناي اصلي: تاريخ دقيقي در دست نيست.

سال ساخت بناي جديد: سال 1365 اين امامزاده توسط اداره اوقاف استان ايلام ساخته شد.

مساحت بنا: مساحت داخل امامزاده که به صورت مربع شکل مي باشد هر ضلعي 13متر مي باشدو جمعاً 169 متر مي باشد. و مساحت فضاي بيروني آن هر ضلع 16متر مي باشد و جمعاً 256 متر مربع مي باشد.

مساحت زمين هاي اطراف بنا(تا جايي كه مربوط به حوزه­ي امامزاده است و جزء حياط امامزاده محسوب شود)6 هکتار زمين دارد.

 

مشخصات بنا و نوع بنا:

 اين بنا داراي يک گنبد کاشی کاری به رنگ فیروزه ای است و بنا فاقد مناره مي باشد، مصالح به کار رفته در آن از مصالح امروزي و به سبک معماري اسلامي بنا شده است دور تا دور اين بنا با کاشي هاي فيروزه اي رنگ نقش بسته شده است که روي اين کاشي ها آيه و حديث نوشته شده است اين بنا داراي دو در ورودي که هر دو تا در يکي در ضلع شمالي مقبره و يکي ديگر در ضلع شرقيش داخل ايوان کاشي کاري شده قرار دارند. روي مقبره امامزاده ضريحي از جنس طلا و نقره و مس قرار دارد و اين ضريح در وسط صحن زير گنبد قرار دارد شبستان صحن داراي 8 گنبد گوچک مي باشد رنگ طاق ديوارهاي شبستان و گنبن بالا سر ضريح پسته اي رنگ مي باشد و ديوارهاي داخل صحن به اندازه يک متر از سطح زمين صحن با سنگ مرمر نماکاري شده است، داخل صحن نرسيده به ضريح يک زيارت نامه داخل يک قابي تهيه شده است.اطراف صحن سکويي به ارتفاع 75 سانت از زمن فاصل دارد که حرم بر روي آن سکو بنا شده است.

 تعداد شهداي مدفون در جوار امامزاده: 30 شهيد.

جمعيت روستا امامزاده: جمعيت دهستان دشت عباس 12 هزار نفر مي باشد.

زايرين امامزاده: از اکثر نقاط کشور بدليل بين مسير بودن کاروان راهيان نور همچنين از تمام نقاط ايلام و استان هاي هم جوار مثل خوزستان و کرمانشاه و لرستان.

تراكم زائرين: درايام بهار و تعطيلات است.