• امروز پنج شنبه شانزدهم مرداد 1399 

معرفی امامزاده علی صالح(ع)

صفحه ی اصلی / معرفی امامزاده علی صالح(ع)

امامزاده علی صالح (ع)

آستان مطهر امامزاده علی صالح (ع) که در گویش محلی به خاص علی  معروف است در 35 کیلومتر ی جنوب شهر ایلام در شهر صالح آباد قرار دارد .

امامزاده علی صالح (ع) فرزند عبیدالله الاعرج فرزند حسین الاصغر فرزند امام زین العابدین علیه السلام امام چهارم شیعیان می باشد. وی در عصر امامت اما جعفر صادق (ع) امام موسی الکاظم (ع) ، و امام رضا (ع) می زیسته است و از یاران خاص امام رضا (ع) بوده اند.

علی بن عبیدالله (ع) شخصی عالم و عابد و مستجاب الدعوه بوده و لقب صالح را از امام رضا (ع) دریافت نمود و کنیه ایشان ابوالحسن است . آنگونه که از منابع تاریخی به دست می آید ولادت ایشان در اواخر قرن دوم و وفاتش در اواخر قرن سوم هجری قمری بوده است . امامزاده علی صالح (ع) و همسرش که دختر عموی ایشان بود و فرزندانش خانواده ای مورد احترام و دارای جایگاه اجتماعی در عراق بوده اند با این اوصاف افتخار بزرگ این خاندان جلیل القدر اطاعت محض از ائمه معصومین علیهم السلام و کمک به نهضت علمی ایشان می باشد .

امامزاده علی صالح (ع) مورد احترام و تکریم مردم استان ایلام و استانهای همجوار می باشد برای ایشان کرامات فراوانی نقل شده است نسبت بسیاری از خاندان سادات در عراق و ایران به این امامزاده جلیل القدر می رسد .

بقعه امامزاده در زمان قاجار توسط والی پشتکوه احداث گردیده و در سال 1363 هجری نیز توسط اداره کل اوقاف و امور خیریه تحدید بنا شده است و در سالهای اخیر به محوطه و بناهای آن افزوده شده است .

 

امکانات رفاهی

این بقعه متبرکه به علت قرار گرفتن در شهر صالح آباد دارای امکانات رفاهی مناسبی از قبیل آب ، برق، تلفن ، آنتن دهی مناسب موبایل ، پارکینگ ، بازارچه ، غذاخوری ، پارک، شهر بازی ، زائر سرا و ایستگاه مسافر بری می باشد.

جاذبه های گردشگری در اطراف بقعه

آب و هوای شهرستان مهران گرمسیری می باشد و در فصل بهار پائیز و زمستان دشت صالح آباد و مسیر ایلام به صالح آباد دارای تفرج گاه های مناسبی جهت مسافران  می باشد و در فصل تابستان نیز غار زینگان معروف به غار بهشت از جاذبه های گردشگری اطراف بقعه می باشد . این غار شکاف طبیعی زمین است و بعلت وزش باد در این غار و ریزش آب از دیواره های آن دمای هوا در آن خیلی خنک می گردد به گونه ای که در گرمای طاقت فرسای تابستان با ورود به این غار سردی هوا احساس می شود .  

برای مطالعه بیشتر کرامات علی صالح(ع) را بخوانید.